Objavljenje su nominacije za 82. dodjelu Zlatnih globusa, odnosno priznanja za najbolja ostvarenja na filmu i televiziji. Iskreno govoreći, ovu sam nagradu uvijek smatrao precijenjenom. Mišljenja sam kako ne može svega 300 ljudi, odnosno izabranih novinara diljem svijeta koliko ih sada ima pravo glasa, imati toliku moć i utjecaj za biranje najboljih filmova. Njihov utjecaj je bio toliko veliki da su dugo vremena bili najbolji pokazatelj za Oscare, najprestižnije filmske nagrade. No, za razliku od Zlatnih Globusa, pobjednike Oscara biraju članovi Akademije, njih skoro deset tisuća koliko ih ima pravo glasa. Pa ipak, suočeni s optužbama za podmićivanje članova i rasizam, utjecaj Zlatnih Globusa postaje sve manji. Nije im pomoglo ni što su uveli neke promjene, prije svega po pitanju širenja broja novinara s pravom glasa. Pamtimo i izostanak izravnog prijenosa dodjele prije dvije godine, a što je do tada bilo nezamislivo. Ove godine kontroverzi također nije nedostajalo, prije svega kada je u pitanju podjela nominiranih na kategorije drame, odnosno mjuzikl/komedija, a što inače smatram besmislenim. No, krenimo redom.
Ovogodišnjim nominacijama dominira film „Emilia Perez“, redatelja Jacquesa Audiarda. Nakon uspjeha na Europskim filmskim nagradama gdje je ponio titulu najboljeg u kategorijama za najbolji film, režiju, scenarij i glavnu glumicu, film je dobio čak deset nominacija za Zlatni Globus čime je postao glavni favorit nadolazećih filmskih nagrada. Film sam imao prilike pogledati i mogu reći kako nisam pretjerano oduševljen, najblaže rečeno. Da me se krivo ne shvati, film je jako dobar, zanimljivo je snimljen, jako dobro pleše s različitim žanrovima što svakako treba pohvaliti, ali u konačnici je to film koji samom pričom ne donosi ništa novo, tako da ga ipak smatram precijenjenim i po meni uopće se zaslužuje ovolike hvalospjeve.
Zato je horor obožavatelj u meni naprosto oduševljen priznanjem koji je dobio film „Supstanca“, redateljice Coralie Fargeat, nominiran u pet kategorija: najbolju sporednu glumicu (Margaret Qualley), najbolji scenarij i režiju (Coralie Fargeat), najbolju glavnu glumicu (Demi Moore) te najbolji film, mjuzikl/komedija. Upravo ovo potonje će, vjerujem, izazvati najveće rasprave jer „Supstanca“ je prije svega body horor, pa se onda čini gotovo komičnim staviti takav žanrovski film u kategoriji najboljeg mjuzikla/komedije. No, sama ta podjela, kako sam već spomenuo nema nikakvog smisla, pa se onda, koliko god čudno zvučalo, između dvije kategorije za nominaciju, odnosno drame i mjuzikla/komedije, nekako ovo potonje čini boljim izborom jer „Supstanca“ uistinu ima određene elemente crne komedije.
No ako na stranu stavimo sve te podijele, svakako treba pohvaliti činjenicu što je napokon jedan žanrovski horor dobio priznanje kakvo zaslužuje. Horor kao žanr je uvijek bio podcijenjen kad su u pitanju poznatije nagrade, tako da je lijepo vidjeti ovoliki broj priznanja za „Supstancu“, posebice onu za Demi Moore u kategoriji za najbolju glavnu glumicu. Ako sam ikada navijao da Globusi uistinu budu pokazatelj za Oscare, onda je to upravo u slučaju ovog filma. Za mene, uz “Anoru”, najboljeg kojeg sam imao prilike pogledati ove godine na velikom platnu.
“Anora” je također dobila pet nominacija – za najbolji film (mjuzikl/komedija), režiju i scenarij (Sean Baker), glavnu žensku ulogu (Mikey Madison), te najbolju sporednu ulogu (Yura Borisov). “Anora” je film koji je apsolutno zaslužio biti nominiran u svim navedenim kategorijama. Žao mi je jedino što se u mnogima „bori“ sa Supstancom. No koji god od ta dva filma osvoji nagradu, bit će mi drago jer je riječ od filmovima koji, barem po mom sudu, zaslužuju sva moguća filmska priznanja.
Moram reći kako mi je ugodno iznenađenje što je film „Challengers“ dobio četiri nominacije, i to za najbolji film (mjuzikl, komedija), najbolju glumicu (Zendaya), te najbolju glazbu i pjesmu. Film koji me na prvo gledanje u kinu nije pretjerano oduševio, ali nakon što sam ga nedavno obnovio moram priznati kako mi je baš porastao u očima, tako da mi je bilo drago vidjeti ove nominacije, posebice kada je u pitanju izvrstan soundtrack za kojeg se nadam kako ću ga nabaviti za kućnu kolekciju. Drago mi je i zbog Zendaye koja je dokazala kako je jako dobra glumica, i vjerujem kako će joj ova nominacija otvoriti vrata još boljim ulogama u kojima će pokazati svoj talent kojeg nesporno ima.
Druga glumica radi zbog čije će se nominacije mnogi iznenaditi definitivno je Pamela Anderson, i to za ulogu u filmu „The Last Showgirl“. Film još nisam pogledao jer nije stigao u kina, no čini se kako je po svemu Pamela odigrala životnu ulogu koja bi joj mogla donijeti i Oscar nominaciju, a što bi bio ogroman uspjeh. Kad su u pitanju muške uloge, onda posebno veseli nominacija glumačkog giganta Denzela Washingtona koju je zaslužio za ulogu u filmu „Gladiator II“. Svakako treba istaknuti i dvostruku glumačku nominaciju za Sebastiana Stana, i to za filmove “The Apprentice” (glavna uloga u drami) te za “A Different Man” (glavna uloga mjuzikl/komedija). Izvrsne dvije uloge u različitim filmovima. Njegov kolega u filmu „The Apprentice“, Jeremy Strong, također je nominiran, ali za sporednu ulogu. Sebastian Stan nije jedini glumac koji je zaslužio dvostruku glumačku nominaciju. Kate Winslet je također dobila isto priznanje i to za glavnu ulogu u filmu „Lee“ te u seriji „ The Regime“. Svakako treba istaknuti i dvostruko priznanje za Selenu Gomez, nominiranu za glumačku izvedbu u filmu „Emilia Perez“ te seriji „Only Murders in the Building“.
Kategorija za najbolji scenarij svakako je jedna od najjačih, tim više što kod Zlatnih Globusa nema podijele na adaptirani i originalni, već su svi spojeni u jednu kategoriju. To još više frustrira jer podjela kod scenarija itekako ima smisla, za razliku od filmova što iz nekog razloga godinama prakticiraju Zlatni Globusi. Upravo zato je konkurencija baš jaka pa su se tako u kategoriji najboljih našli filmovi “Emilia Perez”, “Anora”, “The Brutalist”, “A Real Pain”, “The Substance” i “Conclave”.
KontroverzI oko ovogodišnjih nominacija nije nedostajalo. Tu definitivno izdvajam izostanak nominacije za Denisa Villeneuvea u kategoriji za najboljeg redatelja. “Dune 2” je ukupno osvojio svega dvije nominacije za Zlatni Globus, i to u kategorijama za najbolji film(drama) i najbolju glazbu. Upravo je nominacija za najbolju glazbu stigla kao ugodno iznenađenje s obzirom na diskvalifikaciju u istoj kategoriji za Oscare, i to zato jer su navodno koristili nedozvoljeni postotak iste glazbe kao u prvom filmu. Druge dvije koje sam izdvojio vezana je, pogađate, uz onu suludu podjelu na drama – mjuzikl/komedija kategorije. Pa je tako glazbeni biografski film o Bobu Dylanu, „A Complete Unknown“, dobio nominaciju za najbolji film u kategoriji drame, a ne mjuzikl/komedije. Još se luđa čini nominacija Hugha Granta za ulogu u horor filmu, ponavljam, horor filmu „Heretic“, i to u kategoriji najboljeg glavnog glumca u mjuziklu/komediji?! Možda manje, ali jednako nelogično je nominiranje Zoe Saldane u kategoriji sporedne ženske uloge za film „Emilia Perez“, tim više jer je njena izvedba savršen primjer glavne (ženske) uloge. Ako postoji kategorija koja mi tek nema smisla, onda je to ona za najbolje “kinematografsko i box-office dostignuće”, gdje bi po svakoj logici trebao biti film “Dune 2”, ali je iz nekog razloga izostavljen. Koji su kriteriji za tu kategoriju i samu pobjedu, mislim da nikome nije jasno.
Kada su u pitanju serije, onda tu dominira očekivano “The Bear” s čak 12 nominacija. Veliko je iznenađenje izostanak bilo koje nominacije za seriju „Fallout“. Čudno izgleda u najmanju ruku nominacija za najbolju seriju za “Squid Game 2” koja još uopće nije imala premijeru. Za pretpostaviti je da su je novinari imali prilike pogledati, no svakako je čudno da serija koja se još nigdje nije prikazala dobije nominaciju.
Zaključno, ova godina je bila jako dobra za filmove, posebice kada je u pitanju horor žanr koji je opet ignoriran s obzirom na broj naslova koji su zaslužili biti među nominiranima, poput primjerice Late Night with the Devil, Strange Darling, Longlegs, pa čak i za “Nosferatu” koji je nedavno imao premijeru i koji je dobio ogromne pohvale kritičara. Zato je uspjeh Supstance još veći. I ako postoji film za koji ću baš navijat na ovogodišnjoj dodjeli onda će to biti to, uz dakako Anoru, upravo Supstanca. Ceremonija dodjele održat će se 5. siječnja. U nastavku pogledajte popis nominiranih u svim televizijskim i filmskim kategorijama.
Najbolji film, drama
The Brutalist
A Complete Unknown
Conclave
Dune: Part Two
Nickel Boys
September 5
Najbolji film, mjuzikl ili komedija
Anora
Challengers
Emilia Pérez
A Real Pain
The Substance
Wicked
Najbolji redatelj, film
Jacques Audiard (Emilia Pérez)
Sean Baker (Anora)
Edward Berger (Conclave)
Brady Corbet (The Brutalist)
Coralie Fargeat (The Substance)
Payal Kapadia (All We Imagine as Light)
Najbolji scenarij, film
Jacques Audiard (Emilia Pérez)
Sean Baker (Anora)
Brady Corbet, Mona Fastvold (The Brutalist)
Jesse Eisenberg (A Real Pain)
Coralie Fargeat (The Substance)
Peter Straughan (Conclave)
Najbolji glumac, drama
Adrien Brody (The Brutalist)
Timothée Chalamet (A Complete Unknown)
Daniel Craig (Queer)
Colman Domingo (Sing Sing)
Ralph Fiennes (Conclave)
Sebastian Stan (The Apprentice)
Najbolja glumica, drama
Pamela Anderson (The Last Showgirl)
Angelina Jolie (Maria)
Nicole Kidman (Babygirl)
Tilda Swinton (The Room Next Door)
Fernanda Torres (I’m Still Here)
Kate Winslet (Lee)
Najbolja glumica, mjuzikl ili komedija
Amy Adams (Nightbitch)
Cynthia Erivo (Wicked)
Karla Sofía Gascón (Emilia Pérez)
Mikey Madison (Anora)
Demi Moore (The Substance)
Zendaya (Challengers)
Najbolji glumac, mjuzikl ili komedija
Jesse Eisenberg (A Real Pain)
Hugh Grant (Heretic)
Gabriel Labelle (Saturday Night)
Jesse Plemons (Kinds Of Kindness)
Glen Powell (Hit Man)
Sebastian Stan (A Different Man)
Najbolji sporedni glumac – film
Yura Borisov (Anora)
Kieran Culkin (A Real Pain)
Edward Norton (A Complete Unknown)
Guy Pearce (The Brutalist)
Jeremy Strong (The Apprentice)
Denzel Washington (Gladiator II)
Najbolja sporedna glumica, film
Selena Gomez (Emilia Pérez)
Ariana Grande (Wicked)
Felicity Jones (The Brutalist)
Margaret Qualley (The Substance)
Isabella Rossellini (Conclave)
Zoe Saldaña (Emilia Pérez)
Najbolja televizijska serija, drama
The Day of the Jackal (Peacock)
The Diplomat (Netflix)
Mr. & Mrs. Smith (Prime Video)
Shōgun (FX/Hulu)
Slow Horses (Apple Tv+)
Squid Game (Netflix)
Najbolja televizijska serija, mjuzikl ili komedija
Abbott Elementary (ABC)
The Bear (FX/Hulu)
The Gentlemen (Netflix)
Hacks (HBO | Max)
Nobody Wants This (Netflix)
Only Murders in the Building (Hulu)
Najbolji glumac – televizijska serija, drama
Donald Glover (Mr. & Mrs. Smith)
Jake Gyllenhaal (Presumed Innocent)
Gary Oldman (Slow Horses)
Eddie Redmayne (The Day of the Jackal)
Hiroyuki Sanada (Shōgun)
Billy Bob Thornton (Landman)
Najbolja glumica – televizijska serija, drama
Kathy Bates (Matlock)
Emma D’arcy (House of the Dragon)
Maya Erskine (Mr. & Mrs. Smith)
Keira Knightley (Black Doves)
Keri Russell (The Diplomat)
Anna Sawai (Shōgun)
Najbolja glumica – televizijska serija mjuzikl ili komedija
Kristen Bell (Nobody Wants This)
Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Ayo Edebiri (The Bear)
Selena Gomez (Only Murders in the Building)
Kathryn Hahn (Agatha All Along)
Jean Smart (Hacks)
Najbolji glumac – televizijska serija, mjuzikl ili komedija
Adam Brody (Nobody Wants This)
Ted Danson (A Man on the Inside)
Steve Martin (Only Murders in the Building)
Jason Segel (Shrinking)
Martin Short (Only Murders in the Building)
Jeremy Allen White (The Bear)
Najbolji sporedni glumac, televizija
Tadanobu Asano (Shōgun)
Javier Bardem (Monsters: The Lyle and Erik Menendez Story)
Harrison Ford (Shrinking)
Jack Lowden (Slow Horses)
Diego Luna (La Máquina)
Ebon Moss-Bachrach (The Bear)
Najbolja sporedna glumica, televizija
Liza Colón-Zayas (The Bear)
Hannah Einbinder (Hacks)
Dakota Fanning (Ripley)
Jessica Gunning (Baby Reindeer)
Allison Janney (The Diplomat)
Kali Reis (True Detective: Night Country)
Najbolja limitirana serija, antologijska serija ili film snimljen za televiziju
Baby Reindeer
Disclaimer
Monsters: The Lyle and Erik Menendez Story
The Penguin
Ripley
True Detective: Night Country
Najbolji glumac u limitiranoj seriji, antologijskoj seriji ili filmu snimljenom za televiziju
Colin Farrell (The Penguin)
Richard Gadd (Baby Reindeer)
Kevin Kline (Disclaimer)
Cooper Koch (Monsters: The Lyle and Erik Menendez Story)
Ewan Mcgregor (A Gentleman In Moscow)
Andrew Scott (Ripley)
Najbolja glumica u limitiranoj seriji, antologijskoj seriji ili filmu snimljenom za televiziju
Cate Blanchett (Disclaimer)
Jodie Foster (True Detective: Night Country)
Cristin Milioti (The Penguin)
Sofía Vergara (Griselda)
Naomi Watts (Feud: Capote Vs. The Swans)
Kate Winslet (The Regime)
Najbolja originalna glazba, film
Volker Bertelmann (Conclave)
Daniel Blumberg (The Brutalist)
Kris Bowers (The Wild Robot)
Clément Ducol, Camille (Emilia Pérez)
Trent Reznor, Atticus Ross (Challengers)
Hans Zimmer (Dune: Part Two)
Najbolji strani film
All We Imagine
Emilia Pérez
The Girl With The Needle
I’m Still Here
The Seed of the Sacred Fig
Vermiglio
Najbolja originalna pjesma, film
“Beautiful That Way” –– The Last Showgirl
“Compress / Repress” –– Challengers
“El Mal” –– Emilia Pérez
“Forbidden Road” –– Better Man
“Kiss the Sky” –– The Wild Robot
“Mi Camino” –– Emilia Pérez
Najbolji film, animirani
Flow
Inside Out 2
Memoir of a Snail
Moana 2
Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl
The Wild Robot
Najbolja izvedba u stand-up komediji ili na televiziji
Jamie Foxx (Jamie Foxx: What Had Happened Was)
Nikki Glaser (Nikki Glaser: Someday You’ll Die)
Seth Meyers (Seth Meyers: Dad Man Walking)
Adam Sandler (Adam Sandler: Love You)
Ali Wong (Ali Wong: Single Lady)
Ramy Youssef (Ramy Youssef: More Feelings)
Kinematografsko i box-office dostignuće
Alien: Romulus
Beetlejuice Beetlejuice
Deadpool & Wolverine
Gladiator II
Inside Out 2
Twisters
Wicked
The Wild Robot