Seinfeld je postao dio kulture i to ne samo zahvaljujući Jerryu, već i njegovom kolegi, također stand-up komičaru – Larry Davidu. Susret koji je promijenio sve dogodio se 1988. godine u jednoj korejskoj zalogajnici, kada je Jerry potražio pomoć od Larrya u stvaranju serije, dok su same ideje dobili tako što su ismijavali sve proizvode, događaje i ljude koje su tamo vijdeli, tako da se iz praktički ničega i stvorila legendarna i kultna “serija o ničemu”. Ništa oko ove serije nije bilo uobičajeno: od njezinih tema, načina rada ispred i iza kamera, pa sve do samih likova i radnje, što uopće ne čudi s obzirom da su skoro svi oni nastali po stvarnim osobama i događajima.
Bez obzira što je NBC dao priliku seriji, nekako ostaje dojam kako ni oni sami nisu vjerovali u njen uspjeh, što najbolje dokazuje podatak kako su prvu epizodu stavili u ljetnom periodu, odnosno u vrijeme koje nije bilo uobičajeno za prikazivanje pilota bilo koje serije. Na početku je gledanost bila jako loša, ali je serija s vremenom počela stjecati naklonost publike kojoj se svidio nekonvencionalni pristup, baš kao i činjenica da se serija bavila svakodnevnim sitnicama o kojima svi mi razmišljamo i pričamo. Uspjeh Seinfelda nije bio samo važan za tu seriju, već i za mnoge druge, između ostalih i “Prijatelja”. Seinfeld je bila serija čiji su koncept prihvatili mnogi – samci koji žive u velikom gradu, glavni likovi koji nisu nužno pozitivci u pričama koje pratimo, pa sve do prisututnosti snažnih ženskih likova. Ta doza iskrenosti koja je prikazivala glavne likove u svakom mogućem svjetlu, a samo ne u onom lažnom idealnom, doprinijelo je i gledanosti serije koja je prestala s prikazivanjem upravo na vrhuncu slave. Eto, može se reći kako je Seinfeld i u tom pogledu jedinstven i poseban.
U tom pogledu, možemo reći kako je i sam naslov Seinfeldove knjige dosta simboličan, jer ga često koriste komičari kada žele dobiti reakciju publike za vrijeme nastupa. Ili kako ju je najbolje opisao sam Jerry:
„Od svojega prvog nastupa u legendarnome njujorškome noćnom klubu Catch a Rising Star kao dvadesetjednogodišnji student u jesen 1975., pisao sam vlastiti materijal. Kad god sam smislio neku smiješnu stvar, bilo da se to dogodilo na pozornici, bilo u razgovoru ili pišući na mojem omiljenome velikome žutom bloku, sve sam sačuvao u jednom od onih starih školskih fascikla u obliku harmonike. Dakle, imam sve što sam mislio da vrijedi spasiti”.
Naravno, njegov put do trona nije bilo nimalo lagan. Trebalo je proći jako puno vremena i truda da dječak koji je s ocem gledao na televiziji stand-up nastupe postane jedan od najboljih komičara svijeta, što mu je itekako uspjelo, i to u tolikoj mjeri da je nemoguće razgovarati o povijesti televizije bez spominjanja njegovog imena. Jerry često naglašava kako je stand-up stalno usavršavanje, tako da i on, unatoč slavi, i dalje pokušava pisati nove materijale s kojima će oduševljavati svoju vjernu publiku. Ova knjiga na neki način i jeste to – priča o evoluciji najboljeg komičara našeg vremena koja će nam dati uvid u uzbudljivu, ali i nemilosrdnu umjetnost pisanja stand- up komedije.
Urednica hrvatskog izdanja Emica Calogjera Rogić očito je zadovoljna pročitanim i na pitanje Je l“ to čemu? odgovara : ‘Je l’ čemu ovo?’, govori o svemu. Govori o djetinjstvu, tinejdžerskim godinama, odrasloj dobi i roditeljstvu. Govori o autićima iz lunaparka i kemijskim čistionicama, mađioničarima, blagajnama u trgovinama, braku….Pa iako sam Seinfeld kaže kako se “teško smijati dok čitate’, to doista nije slučaj s ovom knjigom. Jer ovo je knjiga uz koju ćete se smijat naglas od prve do zadnje stranice’.
Nama ne preostaje ništa drugo nego poslušati riječi urednice, i to tako što ćemo ugrabiti svoj primjerak knjige, te se na taj način najbolje uvjeriti “Je l’ to (uistinu) čemu”, iako nekako mislim kako svi znamo odgovor na to pitanje.
Hrvatski prijevod koji potpisuje Anda Bukvić Pažin u izdanju Školske knjige, možete pronači u knjižarama i na web shopu https://shop.skolskaknjiga.hr/je-l-cemu-ovo.html , i to po cijeni od 229 kn.