PIŠE: ANĐELA BULIĆ
Stigao je i najdraži dan u godini za sve ljubitelje horora – Halloween. Pa iako će vam svaki pravi ljubitelj horora reći kako je svaki dan idealan za neki prigodni film strave i užasa, to ne znači kako i mi, kao pravi ljubitelji najboljeg filmskog žanra, nećemo obilježiti na pravi način ovaj naš dan, baš kao i listopad kao neslužbeni horor mjesec. Ovaj put smo vas odlučili počastiti s ponovnim upoznavanjem omiljenih horor lutki. Da, znamo, lutke kod većine ljudi izazivaju jezu, ali moram priznati kako su meni uvijek bile drage. Upravo sam vas zato odlučila podsjetiti na neke najpoznatije među njima. Naravno, lista je mogla biti i veća, ali ovo je ipak moj osobni izbor pa se nadam da će vam se svidjeti. Ako kojim slučajem niste upoznati s nekima od njih, samo malo upozorenje kako u tekstu ima i spoilera radnje za filmove u kojima imaju glavne uloge. No, ako vam to ne smeta, i posebno ako ste već pogledali sve te većinski kultne horor naslove, onda se zavalite u stolicu i uživajte u čitanju.
THE BOY (BRAHMS)
Brahms je definitivno opasan lutak, ali po meni i najčudniji od svih navedenih. Brahmsov fizički izgled jako je sofisticiran. On nosi svečano odijelo te ima bijelo porculansko lice koje mu daje veliku hladnoću u pogledu. Prvi put publika ga je mogla vidjeti u psihološkom-horor trileru iz 2016. godine „The Boy“. Film čija se radnja vrti oko dječaka Brahmsa Heelshirea koji je pripadnik bogate obitelji. Brahms je bio normalno dijete i imao je prijateljicu Emily Cribbs. Također je posjedovao porculansku lutku koju je opsjeo demon, a koji ga je nagnao na grozne stvari. Prvi put je ubio u dobi od samo osam godina i to upravo prijateljicu Emily. Brahms je pri pokušaju skrivanja ubojstva pokušao lažirati svoju smrt te je zapalio vatru. U tome nije uspio te je nakon požara zadobio užasno opečeno lice i ožiljke. Njegovi roditelji su ga nakon toga skrivali od javnosti, i to u prostranosti vlastitog doma punih 20 godina. Nakon prvog ubojstva Brahms je počeo nositi masku kako bi sakrio grozne ožiljke. Roditelji su ga se počeli bojati, pa su krenuli unajmljivati dadilje. Međutim, ni jedna od njih nije zadovoljila njegove standarde te ih je sve ubio. Zadnja dadilja po imenu Greta koja je došla u njihov dom dobiva popis pravila, a Brahmsovi roditelji odlaze na odmor (zapravo odlaze počiniti suicid), te je tako, nesvjesnu velike opasnosti koja joj se sprema, ostavljaju samu s Brahmsom, odnosno lutkom koja je prikazivala njega kao djete. Nakon kršenja zadanih pravila i dolska Gretinog bivšeg dečka Colea, a koji nedugo nakon toga razbija lutku, stvarni Brahms izlazi iz sjene i ponovno kreće sa svojim ubilačkim pohodom. Nakon borbe za život ili smrt, film prikazuje kako je Greta ubila Brahmsa te pobjegla s imanja.
Gledatelji su već u prvom filmu dobili naznaku da se priprema nastavak, i to nakon scene u kojoj ruka obnavlja razbijenu porculansku lutku, implicirajući kako je Brahms još uvijek živ. U drugom nastavku pratimo obitelj koja se useljava u dom iz prvog filma, a njihov sin postaje opsjednut Brahmsovim lutkom koji u sebi ima demonski entitet. Dječakova majka baca lutka u vatru, ali entitet ulazi u nju te ona navlači Brahmsovu masku. Tada smo i otkrili kako je lutka zapravo živa i da u sebi ima demona koji se nikada nije pojavio u prvom filmu. Lutka je tijekom godina natjerala mnoge dječake da polude, uključujući i osmogodišnjeg Brahmsa. Uz filmove su vezane i mnoge teorije, a jedna od zanimljivijih svakako je kako u prvom filmu lutak uopće nije bio opsjednut, već Brahms koji je nakon Gretina uboda oslobođen demona koji je tek nakon toga ušao u lutka. Navodno su ti događaji prema toj teoriji bili i temelj za drugi film. Za sve fanove čudnog lutka Brahmsa imamo jednu sretnu vijest, naime u pripremi je i treći film koji bi nam trebao dati malo intimniji pogled prema svemu onome što Brahms zapravo jest, jer bez obzira na sve mi i dalje ne znamo njegovu pozadinsku priču.
ANNABELLE
Za ovu jezivu lutku možemo reći da je zbilja prava definicija horora. Ona je definitivno najpoznatija ukleta lutka na svijetu, a razlike između filmske i one prave Annabelle donosimo u nastavku. Većina je priču o Annabelle saznala iz sada već kultne franšize The Conjuring, redatelja Jamesa Wanna. U filmovima koji se temelje na pričama i radu bračnog para Eda i Lorraine Warren lutka Annabelle ipak ima posebno mjesto. Filmofilsko upoznavanje s lutkom dogodilo se 2013. godine kada je i izašao prvi film iz serijala The Conjuring. Kasnije je lutka dobila čak tri samostalna filma: Annabelle (2014), Annabelle Creation (2017.) i Annabelle se vraća kući (2019.). Annabelle iz stvarnog života svoj početak bilježi 1971. godine kada je, prema priči, neimenovana studentica medicine dobila lutku na poklon. Isprva je bila to sasvim obična lutka imena Raggedy Anny, nazvana po liku iz knjiga koje je stvorio Johnny Cruelle. Prema izvorima lik je nastao 1915. godine, a sama lutka se spominje prvi put 1918. godine. Lutka je desetljećima bila jako popularna, najviše zahvaljujući knjigama. Izgledom se nije posebno izdvajala od ostalih lutki tog vremena. Raggedy Anny bila je krpena lutka s specifičnim trokutastim nosom i crvenom pređom koja je služila kao kosa. Prema priči studentice i njezine cimerice lutka se s vremenom počela čudno ponašati. Tvrdile su da je lutka psihički mediji te da se u lutku nastanio duh preminule djevojke po imenu Annabelle. Isprva su prema lutki pokazale empatiju, te su je prihvatile i njegovale no lutka navodno nije uzvratila istom mjerom. Prema njima počela se ponašati zlonamjerno i pokazivala je sve više zastrašujuće ponašanje. Kada su vidjeli da je ponašanje lutke počelo biti krajnje opasno, kontaktirale su bračni par Wareen. Oni su potvrdili da se u lutki nalazi neprijateljski demonski entitet koji je opasan ne samo za vlasnice, nego i za okolinu. Tvrdili su da je lutka zaposjednuta demonom Malthusom koji Annabelle koristi kao putokaz za sve ostale duhove i nadnaravna stvorenja. Malthus se kroz Annabelle doslovno hranio na način da je mučio ljude koji su posjedovali lutku te bi zatim uzimao njihove duše. Lutku su nakon toga premjestili u muzej „The Warrens Occult Museum“ koji se nalazi u Connecticutu. Za zaštitu od neprijateljskih sila koje Annabelle u sebi ima izradili su drvenu kutiju sa neprobojnim staklom po kojem su ispisane molitve. Upravo je ova priča kao što smo već napisali postala temelj i inspiracija za Wanov film.
Iako je priča doslovno ista kao što tvrde zapisi Warrenovih izgled same lutke u filmu je drastično drugačiji. Prvi i glavni razlog mijenjanja izgleda lutke treba tražiti u izbjegavanju problema vezano za autorska prava, odnosno zaštitnog znaka lutke Raggedy Anny. Drugi razlog leži u činjenici kako prvotni izgled lutke ipak nije bio toliko strašan, pa su tako s novim izgledom željeli postići što jeziviji izgled. U filmu tako vidimo Annabelle kao zastrašujuću porculansku lutku, izraženih plavih očiju, žuto-smeđe kose ispletene u dvije pletenice s dvije crvene mašnice, obučenu u bijelu haljinicu. Cijela lutka zrači energijom nečeg prijetećeg i neugodnog. Lutka se osim u svojim samostalnim filmovima, ponovno našla u serijalu The Conjuring, točnije u: The Conjuring 2 (2016.) i The Conjuring: The Devil Made Me To Do It (2021.). Lutka se kasnije našla u još jednom horor filmu povezanom s The Conjuring svemirom – The Curse of La Llorona (2019.), te u DC mega uspješnicama poput Aquamana (2018.), Shazam! (2019.) i Shazam!-Fury of the Gods (2023.). Brojni fanovi franšize Chucky po istoimenome lutku ubojici često volje spajati Annabelle i Chuckyja kao ljubavni par. Osim u cameo pojavljivanjima u drugim filmovima, Annabelle je dobila i svoje mjesto u knjizi koja se bavi biografijom Warrenovih – „The Demonologist“, Geralda Brittlea iz 1980.godine. Važno je istaknuti kako su mnogi pokušali Warrenovima dokazati laž i prevaru vezanu za njihov rad, te lutku Annabell odbaciti kao prijetnju. No, navodni slučajevi velikih prometnih nesreća, poput para koji je posjetio muzej i ismijavao lutku da bi nedugo nakon toga doživjeli užasnu nesreću, ipak nas mora tjerati na razmišljanje. U svakom slučaju, Annebelle, što dalje od mene.
TIFFANY VALENTINE
Samo se nekoliko ženskih lutki našlo na ovoj listi, a najopakija među njima zasigurno je Tiffany Valentine poznata i kao Chuckyjeva nevjesta. Tiffany je inače poznata lutka iz serijala “Child’s play” započetog 1988. godine. Tiffany se isprva pojavljuje u filmu Bride of Chucky (1998) gdje joj po prvi puta glas daje Jennifer Tilly. Prije nego što je postala lutka Tiffany je bila serijski ubojica i djevojka Charlesa Lee Raya, također zloglasnog ubojice i kriminalca koji je u prijašnjim filmovima u franšizi o lutku ubojici Chuckyju bio u tijelu istoimenog lutka. Tiffany ima platinasto plavu kosu, gotički modni stil i tetovažu srca koja krvari na prsima s natpisom “Chucky” iznad njega. Tiffany je provela deset godina pokušavajući pronaći Charlesa nakon što je postao lutak ubojica. Nakon što pronađe svoju ljubav, Tiffany će se, i to na podmukli Chucky način, također pretvoriti u lutku. Chucky i Tiffany tako zajedno postaju najpoznatiji lutkarsko-ubojiti ljubavni par. Nakon što je postala lutka, Tiffany se preuređuje kako bi što više podsjećala na sebe. Njezin fizički izgled kao čovjeka i kao lutke mijenja se kroz franšizu. Nakon filma Bride of Chucky, duo dobiva još nekoliko zajedničkih filmova Seed of Chucky (2004.), Curse of Chucky (2013), Cult of Chucky(2017) te seriju Chucky (2021). Što se tiče njezinog karaktera, unatoč tome što je serijski ubojica, Tiffany je slatka, kreativna, inventivna i sjajna majka. Ona doista posjeduje istinski ljubaznu i suosjećajnu stranu i u nekim trenucima osjeća grižnju savjesti, a što se isto ne bi moglo reći za Chuckyja. Lako se razočara, nasilna je, psihotična i ne oprašta kad je ljuta. U filmu ‘Seed of Chucky’ čak se pokušavala i “preobratiti” kako bi se ‘oslobodila svoje ovisnosti’ o ubijanju. Međutim, Tiffanyin poriv za sakaćenjem je jak i ona nastavlja ubijati, posebno ako to znači pomaganje Chuckyju. Tiffany se definitivno našla zasluženo na ovom popisu, jer ona jest opasna sexy lutka sa stavom.
M3GAN
M3gan je lutka koja se prvi put pojavila u istoimenom filmu iz 2022. godine. M3gan je još uvijek nova lutka među svom ovom ekipom horor lutki koje su svoje ime izgradile i prije nekoliko desetljeća. U filmu se radnja vrti oko osmogodišnje Cady koja nakon smrti oba roditelja u teškoj prometnoj nesreći odlazi živjeti sa svojom tetom Gemmom. Gemma je zaposlena kao robotičarka u visokotehnološkoj tvrtki Funki iz Seattlea. Ona potajno koristi tvrtkine resurse kako bi razvila ideju za lutku M3gan. Ideja je to o humanoidnoj robotskoj lutki veličine djeteta koju pokreće umjetna inteligencija. Sam dizajn lutke je zamišljen da budu idealni suputnici u suživotu sa svojim vlasnicima. Nakon brojnih testiranja i preinaka, Gemma dobiva konačnu verziju M3gan nakon što je upari sa Bruceom (robotom za hvatanje pokreta). Gemma prototip daruje nećakinji, a s vremenom počinje primjećivati zastrašujuće ponašanje lutke. M3gan polako počinje preuzimati ulogu roditelja, te postaje neovisna i ubojita. Svojim samostalnim odlukama M3gan nemilosrdno eliminira svakoga koga smatra ugrozom za nju i Cady. Iako samim izgledom ne izaziva jezu poput Annabelle, M3gan u sebi zaista krije pravi horor. Ispod ledeno plavih očiju i plavo-karamelastih pramenova kose krije se pravi stroj za ubijanje. Robotska lutka u spoju sa umjetnom inteligencijom prava je ubojita kombinacija.
BILLY-SAW
Ovog smo lutka prvi put vidjeli u filmu Saw iz 2004. godine, redatelja Jamesa Wana. Kako je franšiza doživjela čak deset filmova, tako je i popularnost lutka rasla i on je postao ikona pop kulture i glavni zaštitni znak franšize. Za sve one koji još nisu upoznati sa Saw franšizom, riječ je o filmovima u kojima John Kramer, poznatiji kao Jigsaw, djeluje kao nemilosrdni serijski ubojica. Njegov način ubijanja je jedinstven i zanimljiv, jer on svojim žrtvama, a za koje inače smatra da su pojedinci koji dovoljno ne cijene život, daje na izbor igranje igri u kojima je cilj preživjeti zadanu zamku. Svojim žrtvama upravo preko lutka Billya donosi snimljene poruke, a koje su se u filmovima često i prikazivale na televiziji. Te poruke sadrže pravila, detalje zamki i načine na koji mogu preživjeti istu. Sam Billy je lutka trbuhozborca sa pomičnom čeljusti, međutim u filmu se ne koristi kao tipična lutka te vrste. Da objasnimo: u filmu često vidimo kako se lutak samostalno kreće, najčešće vozi bicikl sa tri kotača. Lice mu je bijelo, s izbočenim čelom i obrazima na kojima su iscrtane crvene spirale, dok njegove crvene usne oblikuju osmijeh. Oči su mu crne s crvenim šarenicama, a glava mu je prekrivena crnom kosom. Billy je uvijek prikazan u crnom smokingu s bijelom košuljom i rukavicama, crvenom leptir mašnom i crvenim rupčićem u džepu na prsima. Također ima crvene Mary Janes cipele. Često vozi starinski crveni tricikl, a jedini zvuk koji potječe izravno iz njega je elektroničko “kokodakanje.”
U filmu je upravo John Kramer prikazan kao kreator lutka i to u periodu prije nego što je postao serijski ubojica. On je stvorio lutku sličnu Billyju koju je namijenio dati svom nerođenom djetetu. Međutim u jednom od filmova prikazano je kako je Jill Tuck, njegova tadašnja supruga, pobacila nakon što su je vrata pogodila u trbuh tijekom pljačke lijekova u klinici gdje je radila kao liječnica. Johnov bijes vjerojatno je bio glavni motiv za korištenje zlokobnije verzije lutke za prenošenje uputa žrtvama njegovih zamki. Zamke koje je stvorio mogu se promatrati kao manifestacija njegovog bijesa prema ljudima za koje smatra da ne cijene što imaju svoj život, dok je njegovo nerođeno dijete ubijeno prije rođenja. Kako se razvijala franšiza, možemo reći da se i razvijao lik lutka Billyja.
U prvom filmu on prenosi poruku jednoj od „igračica“ Amandi Young te joj nakon uspješno odigrane igre dolazi čestitati. Billy se nalazi u stanu od još jednog „igrača“ Adama Stanheighta koji ga je izudarao palicom zbog zlokobnog smijeha, a kada policija pronađe Jigsawovo sklonište, tamo pronalaze upravo Billya. U drugom filmu franšize Billy je redizajniran s mehaničkim značajkama kojima se može manipulirati daljinskim upravljačem, uključujući njegovu (ne)okretnu čeljust i oči. Billy u drugom filmu ima puno manju minutažu, a vidi ga se samo na početku filma i u sceni kada detektivi otkrivaju novo sklonište Jigsawa. Nekoliko policajaca nalazi se na početku stubišta u kavezu gdje ih pozdravlja, pristojan kakav jest, upravo Billy, uz svoj prepoznatljivi smijeh. Kavez tada postaje naelektriziran nakon što jedan policajac stane na namještenu stepenicu koja mu lomi noge. I za treći dio franšize napravljene su preinake na lutki najviše na zatiljku i magnetima koji drže lutku na triciklu. U filmu je prikazan i flashback gdje možemo vidjeti Jigsawa kako je konstruirao Billyja za Amandinu igru. Kasnije ga još vidimo na videovrpci kako obavještava Troya i detektivku Kerry o njihovim zamkama. Billy se također koristi da podsjeti Jeffa Denlona na njegovog mrtvog sina, tako što se pojavljuje pored njegovog tricikla u istom položaju u kojem je bio Jeffov sin kad je ubijen. Lutka se podrugljivo nasmije sve dok je Jeff ne utiša.
Za četvrti dio filma franšize usta i oči bile su napravljene na način da se mogu pomicati daljinskim upravljačem. U filmu je prvi put viđen u sceni nakon napada na policajca Daniela Rigga gdje mu prenosi poruku putem tv ekrana, te u sceni u školi gdje sjedi okružen svijećama i s kasetofonom oko vrata. Svakako valja istaknuti scenu flashbacka Jigsawa gdje po prvi put saznajemo Billyjevu pozadinsku priču koju smo opisali ranije u tekstu. U petom filmu Billy se pojavljuje u uvodnoj sekvenci, te se vidi na početku testova osmišljenih za šest likova u filmu. Za šesti film Billy ima dosta pojavljivanja kako bi pojasnio zamke, a to je ujedno i prvi put da se Billy pojavljuje “osobno” kako bi žrtvama dostavio detalje testa. Saw 3D definitivno ne bi bio isti film bez omiljenog lutka. On osobno daje upute Bradu i Ryanu za njihovu zamku, kao i za drugi test Bobbyja Dagena. Bilježi i svoje učestalo pojavljivanje na video vrpcama za ostale žrtve. Na kraju filma može se vidjeti više Billyjevih glava. U filmu Jigsaw iz 2017. lutak se pojavljuje s osvjetljenim crvenim očima. Pojavljuje se na svom triciklu s pismom oko vrata na kojem piše “Priznaj”. Kasnije se pojavljuje na video vrpci sa osvijetljenim očima, objašnjavajući Ryanu kako može spasiti Annu i Mitcha prije nego što budu živi zakopani u žitu. U filmu Spirala iz iste franšize možemo vidjeti Billyja samo na fotografiji, a u ovom dijelu dobili smo i novu lutku inspiriranu Billyjem i motivom svinje iz prethodnih filmova. U zadnjem filmu koji je nedavno došao u kina Saw X Billyja možemo vidjeti kako dolazi na svom triciklu na kojem dostavlja pladanj raznih kirurških alata koji će biti potreban jednoj žrtvi za potrebe igre i videovrpcu. Također dostavlja vrpcu za još jednog antagonista.
Lutak Billy odavno je nadišao franšizu Saw filmova. Dobio je svoj strip gdje vidimo Billyja kao jednu od Johnovih kreacija u tvornici igračaka u kojoj je radio, ali ta je pozadina negirana u Saw VI. Lutak se pojavljuje i u mnogim drugim filmovima, najčešće u obliku crteža: Dead Silence(2007), Insidious(2011), Upgrade (2018), Nevidljivi čovjek (2020). Svakako treba izdvojiti film Scary Movie IV, gdje se Billy the Puppet pojavljuje kao glavni antagonist. Kao parodija na prva dva filma Saw, vidimo ga na televizijskom ekranu kako daje upute dr. Phillu i Shaguille ONealu koji su zatvoreni u kupaonici koja se polako puni nervnim plinom. Billy je korišten u nekoliko serija videoigara kao glavni lik ili kao avatar za igrače. Zanimljivo je reći kako su i neki kozmetički preparati koristili njegov lik na svojim proizvodima. Mnogi zabavni parkovi prepoznali su Billyja kao dobru maskotu i zanimljivu atrakciju, pa se tako možete provozati atrakcijom Saw – the Ride u Thorpe Parku u Engleskoj ili se slikati s Billyjem u nekadašnjem labirintu Saw Alive također u istom parku. U SAD-u, Billy se pojavljuje nekoliko puta u labirintu “Saw: Game Over” na Orlando Horror Nights u Universal Studios Florida. Ovo je zapravo najbolji dokaz kako je Billy odavno prerastao svoju prvotnu ulogu strašnog lutka. On je postao prava ikona i njegovatelj baštine jedne od najvećih horor franšizi ikada – SAW.
CHUCKY
Uz Billya lutka iz Saw franšize, lutak Chucky postao je najprepoznatljivije lice na listi horor lutki. Gledatelji su prvi puta Chuckyja mogli vidjeti u filmu Child’s play iz 1988. godine. Radnja filma vrti se oko serijskog ubojice koji nakon policijske potjere, kako bi izbjegao smrt i uhićenje, pomoću vudu rituala svoju dušu i sjećanja prenosi u lutka iz serije „Dobrog momka“. Ubojica Charles Lee Ray, nadimka Chucky, u tome i uspijeva. Nakon transformacije u lutka, Charles dolazi u dom malenog Andyja. Andy i njegova majka ubrzo saznaju da je lutak živ, i to nakon perioda teroriziranja i ubojstava od strane Chuckyja. Njegov glavni cilj bio je prenijeti svoju dušu iz lutka ponovno u živu osobu, pa mu se „njegov prijatelj do kraja“, Andy, učinio kao savršen izbor. Dvije godine kasnije dobili smo i drugi film o Chuckyju. U filmu, uskrsli Chucky nastavlja potjeru za Andyjem, koji je nakon događaja iz prvog filma smješten u udomiteljsku skrb. 1991. godine uslijedio je i treći film čija je radnja smještena osam godina nakon događaja iz prethodnog filma. Chucky se vraća iz mrtvih i odlučan je u želji da ponovno terorizira Andyja koji je trenutno na vojnoj akademiji. U četvrtom filmu scenaristi su priču okrenuli u totalno drugom smjenu, nego u prethodna tri filma. Naime, Chucky je dobio partnericu Tiffany, a odakle i dolazi i sam naziv filma Bride of Chucky (1998). Tiffany i njezin dragi Chucky teroriziraju mladi par u pokušaju da svoje duše prenesu u ljudska tijela. U filmu „Seed of Chucky“ iz 2004. godine pratimo događaje šest godina nakon prethodnog filma. Tu upoznajemo Chuckyjevo i Tiffanynino zajedničko dijete koje ih vraća u život. Film Curse of Chucky iz 2013. godine vratio je smjer filma prema jednostavnim elementima horora. Chucky dolazi u kuću Nice Pierce i njezine majke Sarah. Sarah je žena koja je povezana s Chuckyjevom prošlosti davno prije nego je on postao lutak. U filmu Cult of Chucky iz 2017.godine Chucky se vraća ponovnom teroriziranju Nice. U njegovim naumima pokušava ga spriječiti sada već odrasli Andy, i to zauvijek. Međutim kao i obično Chucky ima svoje vlastite planove, pa u jednom trenutku on smišlja kako svoju dušu podijeliti na mnogo tijela odjednom, stvarajući tako ‘kult’.
2019. godine napravljen je film kojem je cilj bio ponovno pokretanje Child’s Play filmova. Chucky je ovaj put predstavljen kao visokotehnološka umjetno inteligentna lutka Buddi koju je stvorila Island Corporation. Prvenstveno dizajnirane da budu doživotni suputnik svom vlasniku učeći od svoje okoline i ponašajući se u skladu s tim, lutke Buddi također se mogu povezati i upravljati drugim Kaslan proizvodima. Jednoj takvoj lutki je nezadovoljni Kaslanov zaposlenik onemogućio sigurnosne mjere tijekom procesa sastavljanja, a kao rezultat toga, Chucky, (koji se u filmu izvorno zove Buddi), postupno razvija ubojite sklonosti dok pokušava eliminirati bilo koga ili bilo što tko ga zaustavlja. Kao i u prethodnim filmovima glavna meta mu je njegov vlasnik Andy Barclay. Chucky je 2021.godine dobio i svoju tv seriju koja se nastavlja na film Cult of Chucky. U ovoj TV seriji, Chucky susreće 14-godišnjeg učenika srednje škole Jakea Wheelera na dvorišnoj rasprodaji. Jake ga kupuje s namjerom da ga iskoristi za svoj umjetnički projekt. Serija je imala dobre kritike i gledanost, pa smo tako dobili i treću sezonu serije koja se upravo prikazuje.
Chucky je odavno postao legenda. Njegov lik stvorio je pisac Don Mancini, a Brad Dourif mu je dao dušu. Sa svojim prepoznatljivim glasom i zločestim smijehom Chuckyju je dao jedinstven karakter. Kreator lutka rekao je da se Chucky najviše temelji na lutkama My Buddy, ali istoimenu lutku nisu mogli koristiti u filmu. Zato su stvorili lik lutka koji nosi kombinezon s crvenim gumbima, crvene tenisice, prugasti džemper, te ima crvenu kosu, plave oči i pjegice. Kao njegovu najveću prednost kao lutka ubojice svakako možemo izdvojiti snagu odrasle osobe koja mu je i omogućila nastavak krvavog ubilačkog pohoda u tijelu lutka. Chucky, iako je nemilosrdni ubojica, zlostavljač djece i žena, ipak ne tjera gledatelja, paradoksalno, na mržnju. Upravo suprotno, Njegov crni humor i sarkastični komentari naveli su generacije filmofila da zavole ovog ludog lutka i požele biti s njim prijatelji zauvijek.
BILLY (DEAD SILENCE)
James Wan je redatelj koji je u svojoj karijeri, osim što je snimio nekoliko kultnih horor franšiza, ljubitelje horora upoznao s najviše horor lutki. Uz Billya iz Sawa i Annabelle, svakako valja istaknuti i Billya iz filma Dead Silence. Radnja samog filma vrti se oko bračnog para Jamie i Lise Ashen koji dobivaju lutka trbuhozborca na poklon od anonimnog pošiljatelja. Ubrzo Lisa bude pronađena ubijena, a Jamie optužen za njezino ubojstvo. Nakon što je pušten iz zatvora zbog nedostatka dokaza Jamie se vraća kako bi pronašao ubojicu svoje supruge. On u kutiji lutka Billya pronalazi poruku o Mary Shaw, preminuloj trbuhozborkinji iz njegovog rodnog grada Raven’s Faira. Ubrzo Jamie saznaje pravu istinu o podrijetlu lutka Billyja i njegovim namjerama. Billy potječe od Mary Shaw koja je navodno u prošlosti ubila dijete iz obitelji Ashen. Slična sudbina je i nju zadesila kada su je ljudi iz Raven’s Faira ubili dok su joj rezali jezik. Njezina posljednja želja bila je da bude pretvorena u lutku i da je pokopaju s njezinim ostalim lutkama. Međutim, ubrzo saznajemo kako ona koristi samo jednu svoju lutku, točnije Billyja. Kroz Billyja oživljava svoj duh kako bi se osvetila obitelji Ashen. Billy je tipična lutka trbuhozborca, zelenih očiju i crne kose. Billy je obučen u crno odijelo i bijelu košulju s crvenom leptir mašnom. Zanimljivo je istaknuti kako je Henry lokalni pogrebnik vidio pretvaranje osobe u lutku, ali je bio pošteđen jer je držao jezik za zubima, dok Mary ubija samo one koji vrište kada su izloženi njezinom pravom izgledu.
KLAUN (POLTERGEIST)
Klaunovi su zastrašujuća kreacija ljudske mašte. Iako su zamišljeni kao šareni, prpošni zabavljači klaunovi u nekim ljudima izazivaju toliki strah i nelagodu da je u psihologiji nazvana cijela jedna fobija po njima- koulrofobija. Spoj lika klauna i horor filma u kojem je glavni protagonist klaun ubojica koji straši djecu pojavljuje se u filmu Poltergeist iz 1982. godine. Film je nastao prema priči Stevena Spielberga te prati obitelj Freeling koja se nađe na meti napada više duhova, a koji kroz portal otimaju njihovu petogodišnju kćer. Iz filma je najpoznatija scena kada sin obitelji Freeling vidi lutku klauna kako jezivo bulji prema njemu te preko njega baca jaknu. Kada je odlazio na počinak, primjećuje kako je klaun nestao te ga počinje tražiti po sobi. Posebno je jeziv trenutak kada ga klaun zaskače, hvata za lice te ga odvlači ispod kreveta. Klaun ga nastavlja gušiti, a dječak se bori i jedva iščupa klauna sa sebe koji tek onda prestaje sa svojim napadom. Filmski klasik koji bi svaki ljubitelj horora trebao pogledati, pa čak i ako se boji(te) klaunova.
LUTKE IZ FILMA WILLY’S WONDERLAND
Lutke iz ovog filma imali smo priliku gledati u istoimenom filmu iz 2021. godine. U glavnoj ulozi pratimo Nicolasa Cagea koji tumači mirnog lutalicu o kojem jednostavno ne znamo ništa, osim da pije litre energetskih pića. Pratimo ga dok dolazi u grad kada mu se pokvari vozilo izvan Hayesvillea u Sjevernoj Karolini. Vlasnik objekta Tex Macadoo mu nudi posao domara u noćnoj smjeni u napuštenom obiteljskom zabavnom parku „Willyjevu zemlju čudesa“ u zamjenu za popravak njegovog automobila. U međuvremenu pratimo tinejdžericu Liv Hawthorne koja zbog svojih nepodopština biva zaključana lisicama od strane svoje skrbnice, šerifice Hayesvillea Eloise Lund. Kada Lund ode, iz kazne je izvlače njezini prijatelji. Domarovo noćno čišćenje naglo počinje biti opasno kada otkriva da je osam animatoričkih maskota restorana (Willy Weasel, Arty Alligator, Cammy Chameleon, Ozzie Ostrich, Knighty Knight, Tito Turtle, Gus Gorilla i Siren Sara) živo i da nemaju nikakve prijateljske namjere. Liz sa svojim društvom ulazi u napušteni objekt kako bi spasili domara, a lutke započinju svoj napad na sve prisutne eliminirajući ih jednog po jednog. Kroz film gledatelji saznaju da je Willyjeva zemlja čudesa izvorno bila u vlasništvu Jerryja Roberta Willisa, ozloglašenog serijskog ubojice. Sa svojih sedam kolega kanibala često je ubijao nedužne obitelji, ali su ih vlasti na kraju otkrile. Izvršili su sotonistički ritual da prebace svoje duše u maskote restorana prije samoubojstva. Lutke i sam film pomalo izgledaju bizarno, no ima nešto u ovom filmu što drži vašu pažnju. Lutke u obliku životinja koje ubijaju posjetitelje zabavnog parka daju gledateljima definitivno ogromnu zabavu. Iako sve to skupa izgleda iskreno kao teški treš, film je osvojio naklonost gledatelja. U planu je i snimanje drugog dijela filma, no ne zna se hoće li prvotna postava koju predvodi Nicolas Cage ponoviti svoje uloge.
THE DOOLS
Većina nas ne može zamisliti borbu ni s jednom lutkom s gore navedene liste, a kamo li sa skupinom razjarenih lutki koje su opsjednute duhovima kriminalaca. Upravo se to dogodilo protagonistima filma „Lutke“ iz 1987. godine. Film je režirao Stuart Gordon, a scenariji potpisuje Ed Naha. Radnja filma vrti se oko šestoro protagonista koji za vrijeme velike oluje pronađu zaklon u vili. Pojedini od njih imaju i nečasne namjere, te planiraju opljačkati vilu. U tom naumu sprečavaju ih i napadaju lutke koje se nalaze u vili. U ovom filmu, zanimljivo, lutke bešćutno napadaju protagoniste bez obzira na veličinu. Također valja istaknuti kako film ima motiv da se protagonisti pretvaraju u lutke s ciljem da postanu dio vojske lutaka.
VAN KONKURENCIJE – MARBLES
Sigurno sada vrtite po glavi iz kojeg filma je misteriozni Mr. Marbles. Istinski poznavatelji serije Seinfeld sigurno znaju o kome je riječ, a za ostale neznalice evo rješenje zagonetke. Mr. Marbles je lutak, točnije lutka trbuhozborca kojeg je posjedovao Cosmo Kramer. Mr. Marbles se pojavljuje prvi put u epizodi The Chicken Roaster. Bila je to epizoda u kojoj Jerry i Kramer zamijene stanove jer pečenjarnica piletine odašilje jaku crvenu svjetlost zbog koje Cosmo noćima ne spava. Nakon prve noći provedene u Kramerovom stanu, Jerry predlaže Krameru da se riješi nekih stvari. Upravo među tim stvarima nalazi se Mr. Marples. Jerry se želi riješiti lutka jer se boji da će ga ubiti, na što Kramer uvjerava Jerryja da je Mr. Marples bezopasan. Iste noći, Jerry se budi i osluškuje jezive zvukove. Sitni drveni koraci odzvanjaju drvenim podovima, a čujemo i zlokobni smijeh. Kasnije kada se svatko vratio u svoj stan, Jerry doživljava ponovni susret sa Mr. Marblesom kada vidimo siluetu lutka kako trči po stanu, a u ruci ima nož dok Jerry leži u krevetu. U izbrisanoj sceni iz ” The Andrea Doria“ Kramer stavlja gospodina Marblesa u skladište, a Jerry pretpostavlja da je i Kramera uznemirio jezivi lutak baš kao njega. Da li je Mr. Marbles doista živ i trčkara li svojim malim nogicama po stanu ili je Jerry halucinirao zbog nedostatka sna zbog neonskog znaka Kennyja Rogersa? Eh, to je pitanje koje će ostati vječno neodgovoreno. No, jedno je sigurno. Samo je jedna epizoda bila dovoljna da jezivog Mr. Marblesa stavimo na listu ovih jezivih lutki. Svakako je zanimljivo nadodati kako on nije bio jedini jezivi lutak u seriji. Prisjetimo se samo epizode sa Susan, Geogove zaručnice, a koja je imala veliku kolekciju raznih lutki među kojima se našla i jedna koja je izgledom podsjećala na njegovu majku. No njena sudbina je bila poprililčno tragična kada ju je uništio „suprug“ Frank, odnosno Georgeov otac, i to golim rukama.
Ovo je moja lista omiljenih horor lutki iz filmova. Ovaj popis bi zasigurno mogao biti puno duži i opširniji da su se na njemu našle lutke poput: Fatsa, Pinokia (ne onog iz bajke), Suzi, Dolly, Zuni doll, Huga i ostale šarolike ekipe, od kojih je svaka hororična na svoj način. Nema nikakve sumnje kako su horor lutke obogatile horor kao žanr i bez obzira koliko neke bile jezive, moram reći, a vjerujem kako će se sa mnom složiti svi horor obožavatelji, svejedno ih volimo i obožavamo.