Svi volimo miris djetinjstva, a on je nekako još posebniji kada uz njega vežemo nama draga dječje filmove. Tko može zaboraviti onaj osjećaj kada smo se prvi put upoznali s Perom, Vukom samotnjakom, Ljubanom i svim ostalim divnim likovima i filmovima koji su bili i ostali dio našeg odrastanja. No, bez obzira na godine, mislim kako nikada ne bismo trebali izgubiti ono dijete u sebi, jer to je ono što nas zapravo iznova podsjeća na sve one ljepote života vrijedne življenja. Od prijateljstva, ljubavi, strahova, sreće, nade – sve to je dio nas, dok su filmovi u tom smislu savršeni portreti tih naših “životnih suputnika.” I to je nešto što zauvijek ostaje u našoj dječjoj duši, koja se, nažalost, u današnjem vremenu sve više gubi. Ali, bez obzira na ubrzani način života, i kada se zaboravljaju one prave životne vrijednosti, mislim kako svatko od nas može stati na trenutak, zajedno sa svojim mislima, i ponovno se vratiti onoj magiji života. A gdje ćete boljeg načina, nego kroz magiju i čaroliju ovih prekrasnih dječjih filmova.
DRUŽBA PERE KVRŽICE
Ovaj prekrasni film nastao je prema istoimenom romanu Mate Lovraka, jednom od najpoznatijih hrvatskih književnika. Režirao ga je Vladimir Tedej davne 1970. godine. Priča prati četvero prijatelja Peru, Medu, Šila i Milo Dijete koji imaju vlastitu družinu. Pero im je vođa, a družina se upušta u veliku avanturu obnove seoske vodenice koja je godinama zatvorena i u lošem je stanju. Naime, zbog vlastitih razmirica seljani se godinama ne mogu dogovoriti obnoviti mlin koji bi cijeloj zajednici bio od koristi. Ali uporna družina uz pomoć učitelja uz mnogo truda i rada prevladava sve prepreke i probleme koji su im se našli na putu te pokazuje odraslima koliko je snaga duha, rad i sloga ključ svega u životu. Sama knjiga je u programu obavezne lektire u osnovnim školama u Hrvatskoj, a film se može pogledati često na televiziji ili u retrospektivama kino programa.
VUK SAMOTNJAK
Film je 1972.godine snimio Obrad Gluščević koji je napisao i scenariji zajedno sa Stjepanom Perovićem te s njim na festivalu u Puli osvojio Veliku srebrnu arenu i nagradu publike “Jelen.” Kasnije je prema istoimenom filmu napisana i knjiga. Sama radnja je jednostavna i životna. Naime neposredno nakon Drugog svjetskog rata u Lici dječak Ranko (Slavko Štimac kojem je ovo bila prva uloga na filmu) u planini pronalazi psa, njemačkog ovčara koji je tu ostao nakon rata. Pas je zapeo u zamci i dječak ga spasi i tako se sprijatelji s njim. Daje mu ime Hund po nazivu na ogrlici koju pas ima. Gledateljima je posebno ostala u sjećanju rečenica : „Piše Hund, al piše i Mile“. Seljani pak vjeruju da je pas opasan vuk i da je velika prijetnja za zajednicu. Dok seljani strahuju za svoje ovce i blago, dječak strepi za svog ljubimca kojeg svakodnevno posjećuje u planini i potajno mu nosi hranu. Nakon što je jedan vuk poklao ovce u jednom toru u selu, seljani dižu hajku i odluče se ubiti vuka tj. Hunda. Priča o hrabrom dječaku i njegovom psu osvojila je brojna srca gledatelja koji ih i danas rado gledaju.
VLAK U SNIJEGU
Evo nam još jednog filmskog bisera koji je nastao prema knjizi Mate Lovraka. Film je Mate Relja snimio 1976. godine. Radnja se vrti oko razreda seoske škole koja odlazi u Zagreb na izlet, no tijekom izleta učitelj im se razboli i mora ostati u bolnici. Učenici se sami moraju vratiti kući, a predvodi ih dječak Ljuban (Slavko Štimac) koji je izabran kao “domaćin.” Zbog velike snježne mećave vlak zapinje u snijegu, a hrabra i snalažljiva djeca moraju zajedno djelovati i osigurati si povratak kući. I ovo je djelo uvršteno u program obavezne lektire u hrvatskim školama, a film je poseban doživljaj gledati zimi.
TAJNA STAROG TAVANA
A sada nešto sasvim drugačije. Film “Tajna starog tavana” nastao je 1984. godine u režiji Vladimira Tedeja, kao suradnja jugoslavenske i čehoslovačke kinematografije. Dva dječaka radioamatera, Miro iz Zagreba i Pepek iz Praga, provode ljetne praznike na otoku Hvaru u kući Mirove tete. Na prašnom tavanu njene stare kuće pronalaze neobičan pištolj koji je napravio Mirov pradjed, smušeni izumitelj. Otkrivaju da je to zapravo antigravitacijski top koji oduzima gravitaciju predmetima i lansira ih u svemir. Dječaci namještaju top i počinju slati stvari u zrak, uzrokujući pomutnju u Međunarodnoj špijunskoj organizaciji koja pokušava doći do moćnog oružja. Ovaj naslov svakako spada među filmske dragulje, iako je uvijek negdje po strani kada su filmovi djetinjstva u pitanju, kao da je i sam skriven na nekom prašnom tavanu. Poseban naglasak treba staviti i na prekrasnu glazbu Arsena Dedića koja u doslovnom smislu diše film.
DUH U MOČVARI
Nakon 20 godina dugometražni igrani dječji film Duh u močvari bio je pravo osvježenje. Film je snimljen 2006. godine a nastao je prema istoimenoj knjizi Ante Gardaša. Nakon što se dječak Liptus poslije djetinjstva provedenog u gradu preseli u rezervat prirode, prvi put pozove na zimovanje najbolje prijatelje, Mirona i Melitu. Još iste noći po dolasku, dok mirno spavaju, iz dubokog sna ih probude uznemirujuća dozivanja mještana koji s bakljama nestaju u mraku na kraju ulice. Na pristaništu za čamce, nađen je dječak Halasz, poznat po neustrašivosti i spretnosti, gdje promrzao i blijed od šoka bunca o bijelom duhu. Dok mladi mještani ne žele vjerovati u to, stari se sjete davno zaboravljene utvare koja sije strah u mračnim i maglovitim močvarama, pa se povuku bojeći se za sebe, a Halasz završi u bolnici gdje mu liječnici ne mogu pomoći. Miron, Liptus i Melita, prepušteni sebi, uzimaju stvar u svoje ruke i u nizu prizora, strave i akcije, poput najboljih detektiva, otkriju tajnu duha iz močvare.
SINJI GALEB
Ponovno jedan klasik i to onaj iz 1953.godine u režiji Branka Bauera kojem je ovo bio prvi dugometražni film u karijeri. Film je nastao prema knjizi „Družina Sinjeg galeba“ autora Tona Seliškara. Junak pustolovnog filma je dječak Ivo i nekolicina njegovih prijatelja koji pokušavaju obnoviti jedrenjak po imenu Sinji galeb kao jedinu ostavštinu Ivinog oca. Nakon puno truda i teško zarađenog novca uspijevaju u potpunosti u namjeri, ali mještani odlučuju uzeti ‘Galeba’ kako bi naplatili dug Ivinog oca. No dječaci se ne daju smesti, vraćaju uspomenu na voljenu osobu i s njom kreću u pustolovine na moru. Djeca su opet glavni junaci koji sve prepreke zajedničkim snagama i slogom rješavaju.
ŠEGRT HLAPIĆ (2013)
Ivana Brlić-Mažuranić jedna je od naših najpoznatijih spisateljica za djecu i mlade koja je u svojoj karijeri napisala predivne novele i romane a među najpoznatijima je Čudnovate zgode Šegrta Hlapića. Prvo je 1997.godine snimljen crtani film Čudnovate zgode Šegrta Hlapića koji je bio hrvatski kandidat za nagradu Oscar. Brojnim gledateljima šegrt Hlapić ostao je upamćen kao lik miša sa psom Bundašem i družicom Gitom koja ima zelenu papigu Amadeusa. No, 2013. godine dobivamo novu verziju igranog filma Šegrt Hlapić u režiji Silvija Petranovića u kojoj Hlapić nije miš nego stvarni dječak. Radnja je adaptirana po knjizi u kojoj Hlapić hrabro kreće na put brojnih pustolovina i poteškoća, nakon što mu je okrutni majstor Mrkonja nanio nepravdu. Na tom putu upoznaje djevojčicu iz cirkusa po imenu Gita, te svoj put nastavljaju zajedno. Iako nemaju krov nad glavom, hranu niti prikladnu odjeću, ne boje se ničega i spremni su pružiti pomoć svakome. U strašnoj noći punog mjeseca, sve će se promijeniti. Film je imao veliku posjećenost u hrvatskim kinima i time postao najgledaniji hrvatski dječji igrani film od osamostaljenja. Osvojio je brojne nagrade od struke i publike.
ANKA
Još jedno djelo Mate Lovraka koje je svoju ekranizaciju dočekalo nako više od četrdeset godina nakon ekranizacije Lovrakovog romana Vlak u snijegu. Film je snimljen 2017.godine, prema romanu Anka Brazilijanka. Radnja je smještena u Europu 20.stoljeća kada djevojčicu Anku iz sirotišta posvaja bogata rođakinja. Anka razočarana rođakinjom bježi želeći se vratiti u sirotište, ali je put odvede do ciglane u šumskom okruženju. Ciglari gorštačke vanjštine, ali dobra srca, smještaju je u sobu ciglara Brazilijanca koji je završio u zatvoru, također siročeta. Anka djevojčica bujne mašte u ciglani i njenom okruženju susreće bajkovita šumska bića nevidljiva odraslima. Priča je to o snazi i moći dječje ljubavi, kroz bajku za djecu i odrasle gdje je prikazana sva mudrost i svrha života. U filmu se pojavljuje i francuski glumac nogometna legenda Eric Cantona. Film je išao u redovitu kino distribuciju, a gledatelji su ga imali priliku gledati na HRT-u kao seriju u tri dijela.
KOKO I DUHOVI
Koko i duhovi hrvatski je dječji film kriminalističkog žanra snimljen 2011.godine. Režirao ga je Daniel Kušan, sin Ivana Kušana poznatog hrvatskog autora koji je napisao knjigu Koko i duhovi prema kojoj je i nastao film. Radnja prati dječaka Ratka Milića “Koka” koji se seli iz sela u grad gdje stječe nove prijatelje, no kada upadne u nevolju, zatražit će pomoć onih “starih”. Stan u koji se Koko useljava sa svojom obitelji pripadao je Vinceku, starom škrtcu čija je smrt obavijena velom misterije. Film pokušava odgovoriti na pitanje postoje li duhovi i hoće li Koko uz pomoć svojih prijatelja razriješiti misterij Vincekove smrti. Napeta radnja i upečatljive uloge dovele su ovaj film među sad već klasike hrvatske dječje kinematografije, što je omogućilo redatelju adaptaciju i drugih Kušanovih djela na filmsko platno.
ZAGONETNI DJEČAK
Drugi je ovo film u serijalu o Ratku Miliću „Koku“ dječaku osebujnog i zanimljivog karaktera iz 2013.godine. Film je opet adaptiran prema knjizi Ivana Kušana – „Zagonetni dječak“. Koko u ovom filmu ima 14 godina i uz pomoć prijatelja rješava novi misterij. Kokov prijatelj Tomo nedavno se doselio u grad i traži nove pustolovine. Njegovu pozornost privukao je novi učenik koji se neobično ponaša. Zajedno sa prijateljicom Marijanom počinje razotkrivati njegovu dobro čuvanu tajnu. Novi film donio je i novog redatelja, pa je redateljsku palicu ovaj put preuzeo Dražen Žarković.
LJUBAV ILI SMRT
Ovo je treći i posljednji film u nizu posvećen pustolovinama mladog detektiva Koka. Trebao je biti snimljen još jedan film u nizu prema romanu Koko u Parizu Ivana Kušana, ali je film na kraju otkazan iz financijskih razloga. Ovaj film je snimljen 2014. godine i koncipiran je kao autobiografija glavnog junaka Koka koji je sada ušao u pubertet, ali mu je i dalje najvažnija stvar na svijetu nogomet. No, nogomet kao jedina i najveća ljubav u Kokovom životu dobiva konkurenciju – tajanstvenu djevojku u koju se Koko zaljubio. Ova tri filma imala su zajedno veliki uspjeh u hrvatskim kinima i danas su neizostavni dio hrvatske dječje kinematografije. Filmovi su donijeli dašak detektivskih avantura na brojna kino platna i televizijske ekrane. Nadajmo se samo da će i možda onaj najpoznatiji, Koko u Parizu, uz kojeg su se brojne generacije upoznale s tim junakom iz mašte Kušanovih djela, također dobiti vlastiti film.
UZBUNA NA ZELENOM VRHU
Film iz 2017.godine koji nas opet vraća Koku i njegovom starom društvu kroz redateljsku palicu Čejena Černića. Radnja opet potaknuta velikim misterijem koji pametni dječji umovi imaju namjeru razriješiti. Koko i njegovi prijatelji provode ljetne praznike na obalama jezera uz idilični Zeleni Vrh, družeći se i igrajući. Bajkovitu seosku idilu naruše neobični događaji koji uznemire i djecu i sve seljane: kradljivci pod okriljem noći pljačkaju kuću za kućom, odnoseći sve vrijedno što im dođe pod ruke. Kada se policija ogluši na prijave odraslih, djeca odluče uzeti stvar u svoje ruke i razotkriti lopove.
Sve su ovo filmovi koje vam od srca preporučujemo da pogledate sa svojim najmlađima ili da se i kroz njih sami prisjetite svojih bezbrižnih dana uz omiljene junake na ekranima. Svaki lik i film ispleli su mrežu predivnih uspomena koje su brojne generacije prikovale ispred ekrana. Koliko god puta pogledali ove filmove i njihove junake jamčim da će vam se svaki put osmijeh preliti licem kada složna djeca izvuku vlak iz snijega ili proradi mlinica koju su pokrenuli dječaci iz Družbe Pere Kvržice. Rješavati misterije uz Koka i njegovu družinu posebno je uzbuđenje i zabava. I zato gledajte omiljene dječje filmove i podržite sve nove koje će u budućnosti tek doći u naša kina, jer tako ćete i vi biti dio priče u stvaranju nekih novih bisera klasike hrvatske dječje kinematografije.