Umro je William Hurt, glumačka gromada i dobitnik Oscara, najpoznatiji po ulogama u filmovima kao što su “Tjelesna strast”, “Poljubac žene pauka”, “TV vijesti”, “Djeca manjeg boga”. Hurt je nesumnjivo obilježio filmsku umjetnost svojim ulogama, posebice 80-tih godina prošlog stoljeća kada je i snimio filmove po kojima će ga pamtiti brojni ljubitelji filma.
Hurt je rođen u Washingtonu, 20. ožujka 1950. Djetinjstvo je proveo na Havajima, sve do razvoda svojih roditelja kada se sa svega šest godina zajedno s majkom i dvojicom braće preselio u New York. Majka mu se vrlo brzo preudala za sina osnivača časopisa Time, što mu je omogućilo pohađanje privatnih škola. Nakon studija teologije na sveučilištu Tufts, Hurt je proveo godinu dana na tečaju glume u Velikoj Britaniji sa svojom tadašnjom suprugom, glumicom Mary Beth Hurt. To iskustvo mu je puno pomoglo jer je nakon toga bio primljen na prestižni njujorški Juilliard, gdje je studirao glumu tri godine zajedno s Christopherom Reeveom i Robinom Williamsom. Kazališe mu je u tom pogledu bila savršena predigra za film, a da ga u filmskom svijetu čeka velika karijera pokazao je upravo u kazališnim ulogama. Za svoj debitantski nastup u predstavi “Moj život” osvojio je i prestižnu kazališnu nagradu Obie. Nedugo nakon toga debitirao je i na televiziji, i to u kultnoj seriji Kojak.
Početak 80-ih bio je ujedno i početak filmske glumačke karijere za Hurta, kada je dobio svoju prvu ulogu u filmu “Altered States”, redatelja Kena Russella. Samo godinu dana kasnije snima film “Tjelesna strast”, gdje ima glavnu ulogu, što u velikoj mjeri može zahvaliti svom kazališnom kolegi, Christopheru Reeveu. Naime, Reevu je prvome bila ponuđena uloga u tom kultnom filmu, ali ju je Reeve, srećom po Hurta, odbio. Hurt je i nakon toga nastavio s odličnim glumačkim izvedbama, od kojih svakako valja izdvojiti onu u filmu “The Big Chill, gdje je ponovno udružio snage s redateljem Lawrenceom Kasdanom. Njihova uspješna suradnja nastavila se i u filmovima “Slučajni turist”, i “Volim te do smrti”.
Nevjerojatan talent koji je u sebi imao Hurt vrlo brzo je bio prepoznat od strane publike i kritike, a glavna potvrda svega toga stiže s njegovom ulogom u filmu “Poljubac žene pauka”, art drami u režiji Hectora Babenca za koju je osvojio svog prvog Oscara. Koliko su 80-e godine prošlog stoljeća bile plodnosne za njega, najbolje dokazuje činjenica kako je za najprestižniju filmsku nagradu bio nominiran čak tri puta zaredom, i to za “Poljubac žene pauka”, kada ga je i osvojio, te za uloge u filmovima “Djeca manjeg Boga” i “TV vijesti”. Koliko je to veliki uspjeh, najbolje dokazuje činjenica kako su, uz Hurta, samo Paul Muni, Spencer Tracy, Gregory Peck, Marlon Brando, Richard Burton, Al Pacino, Jack Nicholson i Russell Crowe bili nominirani za Oscara za najboljeg glumca u tri uzastopne godine. Svoju četvrtu nominaciju dočekao je tek 2008., za svoju izvedbu u filmu “Povijest nasilja”, kultnog redatelja Davida Cronenberga. Jedna od meni njegovih ponajdražih uloga svakako je bila ona u filmu “Dim”, redatelja Waynea Wanga. Novije generacije filmofila svakako će ga pamtiti po ulogama u Marvelovim filmovima “Nevjerojatni Hulk”, “Kapetan Amerika”, “Endgame”, “Rat beskonaćnosti” i “Black Widow”.
Kada je riječ o njegovom privatnom životu, poznato je kako je Hurt bio u braku s Mary Beth Hurt od 1971. do njihova razvoda 1982. godine. Imao je jedno dijete s baletnom plesačicom Sandrom Jennings, a drugo s francuskom glumicom Sandrine Bonnaire. Imao je i dvoje djece s drugom suprugom Heidi Henderson. Hurt je također jedno vrijeme bio u vezi s glumicom Marlee Matlin, koja mu je bila kolegica u filmu “Djeca manjeg boga”. Zanimljivo, za ulogu u tom filmu Marlee bila nagrađena Oscarom. Sad se sigurno pitate što tu ima posebno zanimljivo? Pa možda činjenica kako joj je zlatni kipić na pozornici uručio upravo Hurt.
“Mislim kako sam upravo zahvaljujući glumi upoznao sebe, puno snažnije i intimnije. I ne samo to, zahvaljujući likovima koje sam glumio, uspio sam barem malo razumjeti ljude oko sebe.”
Mi filmofili možemo samo parafrazirati ovu njegovu izjavu, jer svatko tko je barem jednom pogledao film u kojem je glumio William Hurt, sasvim sigurno je promijenio pogled na onaj životni svijet oko sebe. Onaj filmski, s druge strane, izgubio je puno s odlaskom ovog glumca kojeg je upravo njegova jednostavnost činila toliko posebnim.