• Latest
  • Trending
  • All
  • Movie Review
  • Traileri
Dvostruka prijevara – valovi i planine života Park Chan-wooka

Dvostruka prijevara – valovi i planine života Park Chan-wooka

The Last Voyage of the Demeter – Dracula raširenih krila

The Last Voyage of the Demeter – Dracula raširenih krila

Poor Things – nova filmska perverzija Yorgosa Lanthimosa

Poor Things – nova filmska perverzija Yorgosa Lanthimosa

September 10, 2023
Advertisement Banner
Ciklus američkog horora – ‘Universalova filmska čudovišta’ ovog rujna u kinu Tuškanac

Ciklus američkog horora – ‘Universalova filmska čudovišta’ ovog rujna u kinu Tuškanac

September 1, 2023
Ferrari – utrka života i smrti Michaela Manna

Ferrari – utrka života i smrti Michaela Manna

August 30, 2023
The Killer – ubojiti David Fincher

The Killer – ubojiti David Fincher

August 29, 2023
Julius Robert Oppenheimer – lik i (ne)djelo

Julius Robert Oppenheimer – lik i (ne)djelo

August 24, 2023
Posebna projekcija Disney klasika “101 dalmatinac” uz druženje s napuštenim psima

Posebna projekcija Disney klasika “101 dalmatinac” uz druženje s napuštenim psima

August 23, 2023
Maestro – dirigent Bradley Cooper

Maestro – dirigent Bradley Cooper

August 16, 2023
Miljenko Smoje i Boris Dvornik ponovno na velikom platnu

Miljenko Smoje i Boris Dvornik ponovno na velikom platnu

August 18, 2023
Sound of Freedom – putovanje u srce tame

Sound of Freedom – putovanje u srce tame

Barbie – lutka s emocijom

Barbie – lutka s emocijom

Propriedade – bogatstvo nasilja, siromaštvo ljudskosti

Propriedade – bogatstvo nasilja, siromaštvo ljudskosti

  • O nama
  • Prijatelji portala
  • Kontakt
  • Impressum
No Result
View All Result
Kinoljubac
  • Vijesti
  • FilmoviRecenzije
    • Domaći
    • Američki
    • Europski
    • Azijska kinematografija
    • 30. paralela (jug)
  • Traileri
  • Kina Diljem Svijeta
  • Kratki Rezovi
  • Kinoljubac Povjerljivo
  • U registraturi
Kinoljubac
Dvostruka prijevara – valovi i planine života Park Chan-wooka

Izvor: twitter

Dvostruka prijevara – valovi i planine života Park Chan-wooka

by Jure Pepur
September 26, 2022
in Azijska kinematografija
Share on FacebookShare on Twitter
Advertisement Banner

„Onog trenutka kada si izjavio da me voliš, tvojoj ljubavi je došao kraj. Onog trenutka kada je tvojoj ljubavi došao kraj, ja sam se zaljubila.“

 

Korejski film u našim kinima, posebice multipleksima, bio je toliko „česta“ pojava kao primjerice poštenje kod prosječnog političara. Pa ipak, zahvaljujući uspjehu filma „Parazit“ korejska kinematografija odjednom više nije bila nepoznanica za širi krug filmofila. Poštenje kod političara možda jest i dalje znanstvena fantastika, ali se zato filmovi s Dalekog istoka više ne čine toliko udaljeni. Najveća vrijednost „Parazita“ upravo i leži u činjenici što su se brojni ljubitelji filma odjednom počeli interesirati za filmove s potpisom korejskih redatelja. „Parazitu“, dakle, nitko ne može oduzeti utjecaj, baš kao ni kvalitetu, ali bi također bilo pogrešno reći kako je upravo taj film najbolje što je korejska kinematografija ikada izvezla, a što se često zna pročitati. Naprotiv, taj film nije čak najbolje što je redatelj Bong Joon Ho snimio, njegovi puno bolji naslovi svakako su „Memories of Murder“ i „Mother“, dok je i sam filmski utjecaj koji je Bonga i oblikovao kao redatelja puno širi, tako da bi bilo ipak pošteno reći kako je „Parazit“ samo vratio uslugu onim filmovima i redateljima koji su to priznanje zasigurno i prije zaslužili.

Izvor: imdb.com

Jedan od tih redatelja svakako je Park Chan-wook, filmaš koji stoji iza sad već kultnih filmova „Oldboy“, “Simpatija za gospodina Osvetu” i “Simpatija za gospođu Osvetu”. Ako smo se već složili kako je „Parazit“ širom otvorio vrata korejske kinematografije, onda treba također naglasiti kako je upravo Parkov „Oldboy“ razbio tu bravu, i to upravo na Cannes film festivalu 2003. godine. Film je čak i ušao u službenu konkurenciju za “Zlatnu palmu”, iako je prethodno igrao u kinu već šest mjeseci, što je bilo van svih pravila. Izuzetak je u slučaju Oldboya napravljen, pa je film i dobio nagradu žirija kojim je presjedao Quentin Tarantino. Od tog trenutka korejski filmovi su bili puno češći gosti na filmskim festivalima, dok su svoju kulminaciju doživjeli na Oscarima 2020. godine kada se dogodio već spomenuti uspjeh „Parazita“. Park je nesumnjivo jedan od najvećih azijskih redatelja, meni osobno i najdraži, tako da sam bio baš uzbuđen kada sam saznao da njegov novi film „Dvostruka prijevara“ napokon stiže i kod nas na veliko platno.

Izvor: imdb.com

Park se nakon duge pauze od čak šest godina ponovno vratio snimanju dugometražnih naslova, i to s filmovim koji je po samoj najavi doslovno disao njegov redateljski pečat. No, čini se kako je Park u tom pogledu napravio još jednu prevaru – i to onu prema nama gledateljima. Park je oduvijek težio vizualnom stilu pripovijedanja, a koji je često bio ekstremno nasilan i seksualno eksplicitan. Taj njegov stil mi je, iskreno rečeno, bio baš po guštu, tako da sam nešto slično očekivao i kod ovog filma. Ali umjesto toga, dobili smo melodramu koja je toliko netipična za Parka, ali koja mu svejedno tako prokleto dobro pristaje. Ovo je svakako najtiši Parkov film, ali koji opet tako glasno zuji u ušima dugo nakon izlaska iz kina. Kada kažem tihi film, onda mislim na tišinu u smislu osjećaja, a oni su oduvijek bili jako važan dio u svim njegovim filmovima. Ovdje se oni osjećaju na sasvim drugačiji način, baš kao uostalom i cijeli film.

Izvor: imdb.com

Parkov vizualni stil kojim nas uvodi u samu priču naprosto je fascinanatan, i to u smislu dualnosti ne samo priče, već i karaktera likova, posebice dvoje glavnih protagonista. Pa iako je centralni dio radnje smrtni slučaj koji se dogodio u podnožju planine, čini se kako je to samo mali komadić puno složenije slagalice koju smo prisiljeni slagati sve do samog kraja. Ta slagalica postaje puno složenija kada nas u naizgled predvidljivoj radnji Park uvodi u melodramatične obrate, a koji nas tjeraju na ponovno preispitivanje prethodnog mišljenja. Uostalom, sama premisa radnje uistinu se čini poprilično jednostavna. Da, tako se možda čini na papiru, jer kada pročitate kako u filmu policajac istražuje sumnjivu smrt za koju je osmumnjičena žrtvina supruga, vjerujem kako ćete samo zaokrenuti očima. Ali kada je u pitanju “Dvostruka prijevara”, vrlo brzo biste se mogli ugodno iznenaditi.

Izvor: imdb.com

Glavnu ulogu u filmu tumači Park Hae-il, a koji samim svojim pristupom u potpunosti skida masku svih klišeja koji se vežu upravo za likove detektiva. I baš kao što on nije tipičan detektiv, tako nije ni ovo detektivski film u kojem će on izvesti hrpu akcijskih scena da bi došao do konačnog odgovora. On je pedantan i uredan, te svojim odijevanjem odaje poštovanje prema onome što radi. Paradoksalno, koliko god on u svojoj izvedbi izgledao realno, toliko je njegova unutrašnja borba daleko od bilo kakve stvarnosti. Otuđen od vlastite supruge, zapravo stvara vlastiti svijet koji se u potpunosti poremeti kada u njega ušeta Seo-rae (odlična Tang Wei). U samom početku njen lik diše neku vrstu ponosa i dostojanstva, kako u fizičkom tako i u onom psihološkom smislu. U tom pogledu se i stvara netipična napetost u filmu koja vas cijelo vrijeme ne pušta, upravo zato jer je baš poput glavnih likova – sofisticirana i profinjena.

Izvor: imdb.com

Emocije koje osjećamo između njih dvoje stvaraju se iznutra, dok su one izvana tihe. Kod njega je prisutna moralna dilema između dužnosti koju ima kao detektiv s jedne, i nekontroliranih emocija srca koje se istovremeno rađaju u njemu s druge strane. U to vrijeme, mi kao gledatelji pokušavamo otkriti koja je njena uloga u cijeloj priči i da li su te njegove dvojbe uopće opravdane. Oni u međuvremenu stvaraju jedan platonski odnos, ali koji se s odmakom vremena pretvara u nešto puno više, teško objašnjivo riječima. Jer, Park kroz njihov međusobni pogled stvara toplinu i prisnost koja se doslovno osjeća u svakom njihovom zajedničkom kadru. Tada i obično nanošenje losiona, pa čak i glazba koja ih prati kao savršena podloga, uz naravno intenzivne boje koje su karakteristične za Parkovu režiju, daju filmu erotičnost koja je hipnotizirajuće privlačna.

Izvor: imdb.com

Ta psihološka erotika i pokreće raspoloženje samog filma, odnosno emocionalnu intimnost što je, u nedostatku one fizičke, čini neodoljivo zavodljivom. Scene ispitivanja posebno su zanimljive, kada se najjače osjeća ta njihova trenutna privlačnost. Oni tada istovremeno istražuju teren, i to ne samo po pitanju detektiv-osumnjičena, već i po pitanju možebitnog razvoja jedne druge veze, one intimne. Pa iako oni pokušavaju i dalje na van sakriti svoje emocije, to im ne polazi za rukom u potpunosti, tako da one ipak potajno uspijevaju izaći iznad površine. Moram reći kako mi je u tom odnosu ženski lik bio puno zanimljiviji, a što je i inače karakteristika Parkovih protagonistica, a u što smo se mogli uvjeriti posebice u filmovima “Simpatija za gospođu Osvetu”, “Žeđ” i “Sluškinja”. Lik Sao-rae ovdje je također portretirana tipično Parkovski – ona je istovremeno topla i hladna, privlačna i zastrašujuća, ubojica i ožalošćena udovica.

Izvor: imdb.com

Detektivski film koji prelazi u melodramu najbolje povezuje kultna korejska pjesma „Mist“, a koja je baš poput magle stalno prisutna iznad filma. Iako ta pjesma ima dvije verzije, jednu pjeva muški, a drugu ženski vokal, Park je u filmu iskoristio onaj ženski, što samo govori koliko mu je važno bilo ispričati priču iz njene perspektive, iako se to možda ne čini na prvi pogled. Inače, postoji i istoimeni kultni film iz 1967. godine kojeg je režirao Kim Soo-yoong, a koji na sličan način obrađuje temu prevare i međuljudskih odnosa. Kada sam spomenuo u uvodu dualnost, onda sam prvenstveno i mislio na glavni ženski lik, a što se posljedično i reflektira na sam film. I dok je kod glavnog ženskog lika u „Gospođi osveti“ dominirala crvena, a u „Žeđi“ plava, ovdje je fokus upravo na toj misteriji boje. Boja haljine, za koju nismo sigurni da li je plava ili zelena, zapravo je metafora i za sam karakter koji ima Sao-rae. I baš kao što se boja, ovisno o svjetlu, mijenja iz plave u zelenu i obrnuto, tako se i emocije likova mijenjaju ovisno o perspektivi.

Izvor: youtube

Nisu samo boje bitne za doživljaj samog filma, već i sami interijeri i eksterijeri kroz koje se odvija radnja filma. Pozadina te dualnosti vidljiva je u smislu interijera u slikama koje istovremeno podsjećaju na valove mora i planine, opet ovisno o situaciji koju pratimo. Kako sama priča odmiče, tako se i sama radnja spušta s planina na maglovitu obalu mora. More, u kojem oboje uživaju, tako postaje još jedna njihova intimna poveznica, što dovodi do još veće međusobne privlačnosti. Ovo i jest film o zrelim ljudskim odnosima, a koji prikazuje romantiku u jednom suptilnom smislu gdje je osjećaje teško definirati. Park se unatoč prikazu moderne tehnologije koju nije mogao izbjeći u komunikaciji likova, opet uspio vratiti klasičnom izgledu filma kao umjetnosti, pa tako ni ta moderna komunikacija ne izgleda umjetno već prirodno, toliko da imate osjećaj kao da komunicirate sa stvarnom osobom. Iako u filmu nema šokantnog nasilja i eksplicitnog seksa, Park je ipak uspio napraviti film koji savršeno prikazuje psihološke promjene koje se događaju kod svih nas tijekom života, i to kroz osjećaje ljubavi, usamljenosti, intimne privlačnosti, gubitka i grižnje savjesti.

Izvor: zapzee.net

“Dvostruka prijevara” je film koji će vas prevariti poput morskog vala. U početku ćete uživati u njemu – mirno, tiho i povučeno, sve dok vam ne pokaže svoju prevrtljivost i razornu moć kojoj se nikako nećete moći suprotstaviti. Park je snimio film bez seksa, ali u kojem je seks bio privlačniji više nego ikada. Film bez nasilja u kojem je nasilje emocija vidljivije više nego ikada. I na koncu, Park je snimio film o životu u kojem život istovremeno pliva i pada više nego ikada.

The Review

4.5 Score

Review Breakdown

  • Ocjena
Tags: Azijska kinematografijaDvostruka prijevaraPark Chan-wook
Previous Post

Kratki rezovi 1231

Next Post

Moonage Daydream – san Davida Bowieja

Jure Pepur

Jure Pepur

Next Post
Moonage Daydream – san Davida Bowieja

Moonage Daydream - san Davida Bowieja

Kratki rezovi 1230

Kratki rezovi 1232

Smile – depresija osmijeha

Smile - depresija osmijeha

Average Score

4.5
  • Ocjena

RECENZIJA

The Last Voyage of the Demeter – Dracula raširenih krila
Američki

The Last Voyage of the Demeter – Dracula raširenih krila

by Jure Pepur

Horor kao žanr itekako je bitan za stvaranje filma kao umjetnosti. Uostalom, zar nisu braća Lumiere prikazivanjem filma „Dolazak vlaka...

Sound of Freedom – putovanje u srce tame

Sound of Freedom – putovanje u srce tame

Barbie – lutka s emocijom

Barbie – lutka s emocijom

Propriedade – bogatstvo nasilja, siromaštvo ljudskosti

Propriedade – bogatstvo nasilja, siromaštvo ljudskosti

Intervju: Filip Heraković, redatelj filma Pelikan

Pelikan – krila života

POSLJEDNJE

The Last Voyage of the Demeter – Dracula raširenih krila

The Last Voyage of the Demeter – Dracula raširenih krila

September 16, 2023
Poor Things – nova filmska perverzija Yorgosa Lanthimosa

Poor Things – nova filmska perverzija Yorgosa Lanthimosa

September 10, 2023
Ciklus američkog horora – ‘Universalova filmska čudovišta’ ovog rujna u kinu Tuškanac

Ciklus američkog horora – ‘Universalova filmska čudovišta’ ovog rujna u kinu Tuškanac

September 1, 2023
Ferrari – utrka života i smrti Michaela Manna

Ferrari – utrka života i smrti Michaela Manna

August 30, 2023

O nama

Kinoljubac

Popularni Tagovi

Američki Animafest Zagreb Anya Taylor - Joy Azijska kinematografija Brač Film Festival Cannes film festival Cinestar David Bowie Divljaci Domaći Europski Festival mediteranskog filma Filmska depeša Filmski festival u Veneciji Guillermo del Toro Halloween Ends Joaquin Phoenix Jo Nesbo Kina Diljem Svijeta Kino Kinoteka Kinoljubac Povjerljivo Kino Mediteran Kratki rezovi Margot Robbie Marvel Mia Goth Michael Bay Moonage Daydream MTV nagrade Ostalo Osvrtnik Pearl Quentin Tarantino Star Film Fest Stephen King Stric The Northman Tom Cruise Tonči Bibić Top Gun : Maverick Trailer Traileri U registraturi Vijesti Zlatni Globus

Posljednje vijesti

The Last Voyage of the Demeter – Dracula raširenih krila

The Last Voyage of the Demeter – Dracula raširenih krila

September 16, 2023
Poor Things – nova filmska perverzija Yorgosa Lanthimosa

Poor Things – nova filmska perverzija Yorgosa Lanthimosa

September 10, 2023
  • O nama
  • Prijatelji portala
  • Kontakt
  • Impressum

No Result
View All Result
  • Vijesti
  • Filmovi
    • Domaći
    • Američki
    • Europski
    • Azijska kinematografija
    • 30. paralela (jug)
  • Traileri
  • Kina Diljem Svijeta
  • Kratki Rezovi
  • Kinoljubac Povjerljivo
  • U registraturi

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In